DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rady a tipy pro začínající fotografy

Citát: "Fotografie je vždy chytřejší než její autor, a to díky pozorovatelům a jejich různým názorům."

 

Od focení rostlinek a přírody, přes focení koní a jezdeckých akcí, jsem se dostala k focení psů, kterému se věnuji dodnes.
Brouzdáním na internetu, ale i z vlastních zkušeností jsem sepsala pár tipů, které by se vám při focerní mohly hodit.

 

Výběr místa:
Výběr spránvého místa je velmi důležitý. Prostředí, ve ketrém fotíte, dodává fotografii celkový dojem.
Místo volíme, pokud možno, bez rušivých elemntů (rozestavěné domy, nepořádek..). Vhodné je i zvolit místo, kde je rovný povrch a jendotné, přirozené pozadí.
Základní chybou, kterou jsem v začátcích dělala bylo, že jsem psa posadila tešně před nějaké zajímaví pozadí (např. rozkvetlý květ růží..). Tím však došlo k tomu, že na výsledné fotografii bylo pozadí ostré. Ideální tak je posadit pejska dále, pozadí bude rozostřené. 

Správný čas na focení:
Já nejraději fotím brzy ráno, nebo naopak pozdě odpoledne. Slunce ještě není tak intenzivní, mohdy se skrývá v pozadí za stromy a jen lehce mezi nimi prosvítá a vznikne tak na fotografii krásné pozadí.
Nejraději fotím na podzim, kdy jsou parky barevné a plné barevného listí.

Úhel pohledu:
Při fotografování psů je důležité fotit z úrovně jejich očí, proto se nebojte přiklekknout, nebo klidně i lehnout na zem. Při focení štěňat mějte foťák ideálně na zemi a objektiv jen mírně přizvednutý. Zabírejte i část země, fotografie je pak na pohled zajímavější a příjemnější. 

Hračky:
Vemte pejskovi jeho oblíbené hračky (ideálně pískací pro upoutání jeho pozornosti). Vhodné jsou i různé uzlíky na přetahování či jiná oblíbená hračka.

Co s sebou v roli fotografa:
Jako užitečná se mi osvědčila deka, na kterou si při focení lehám. Terén, ve kterém fotíte nemusí být vždy ideální, může být nerovný a ležet na zemi tak může být nepohodlné. Deku také oceníte například po dešti.


Nastavení fotoaparátu:
Každá zrcadlovka nabízí různé režimy fotografování. Na výěr je automatický režím (nastaví vše za vás), poloautomatický režim (priorita clony nebo času) nebo manuální režim (vše si nastavujete sami).
Automatické režimy - jsou vyobrazeny obrázekm, nebo "AUTO" či "A"
Poloautomatické režimy - PRIORITA CLONY - "A" nebo "Av" (Nikon, Canon)
                                        PRIORITA ČASU - "S" nebo Tv" (Nikon, Canon)
Manuální režim - M

Poloautomatické režimy
Priorita clony - nastavíte si clonu, na kterou chcete fotit a fotoaparát vám automaticky odpočítá čas (clonové číslo "f") - čím nižší, tím rozmazanější pozadí
Priorita času - nasatvíte si čas, na který chcete fotit a fotoaparát automaticky dopočítá clonu

Manuální režim

 

Upravovat fotografie? A v jakém programu?
Práce fotografa není jen o nafocení snímků, ale také o jejich úpravě. Krásných barev, zvýraznění a vykreslení detailů a zajímavých efektů docílíte v grafickém programu. Já sama jsem dlouho hledala ten správný. Prvním programem, se kterým jsem pracovala byl Photoshop. Později jsem si vyzkoušela práci v Zoneru, ale brzy jsem začala hledat něco lepšího. Po dlouhém pročítání diskuzí na internetu jsem narazila na Adobe Photoshop Lightroom a musím říct, že to byla správná volba.

 

 

Všechny fotografie jsou předmětem autorského práva a majetkem fotografa a nesmí být použity pro jakýkoli komerční účel, propagaci, či prodej třetí straně bez písemného souhlasu autora. Fotografované osoby/majitelé psů mohou fotografie používat pro svou nekomerční osobní prezentaci.